Antuka je nejoblíbenějším hracím povrchem rekreačních i mnoha závodních hráčů tenisu. Jedná se o rozdrcenou břidlici, cihly nebo štěrk, název pak pochází z francouzského ‚en tout cas‘ – v překladu ‚pro každý případ / za každého počasí‘. Výstavba antukových kurtů je však (nejen) časově velmi náročná, stejně jako péče o ně. Tenisové kurty MOJA pojmou každoročně 3-4 tuny antuky.
Nekryté kurty vyžadují spoustu přípravných prací před začátkem letní sezóny. Mnohočetné válcování a nahazování nových vrstev antuky musí být podpořeno také příznivým počasím. V průběhu sezóny je pak potřeba kurty neustále udržovat, a to prakticky během celého dne, každý den.
Důležitou roli v péči o kurt a udržování jeho kvalit hraje uklízení po hře. Vždy je potřeba použít hrablo, aby se odstranily nerovnosti v povrchu a dvorec zůstal rovný. Právě pohrabání bývá dost často podceňováno a hráči ihned přecházejí k druhému kroku, což negativně ovlivňuje kvalitu kurtu. Následuje zametení – kartáčem či síťovačkou. Kartáč se používá zejména na začátku jara, kdy je antuka ještě vlhká, či po dešti. Síťovačka pak na suchou antuku. I samotné zametání má více technik – ze strany na stranu, zepředu dozadu či od krajů do středu dvorce, přičemž poslední metoda, tzv. zametání „do šneka“ je nejideálnější a doporučená (při zametání se nevynáší z kurtu antuka a zároveň se na něj nezanáší nečistoti z okrajů).
Nezapomeňme ani na důkladné kropení a zavlažování kurtů – pro hráče je zejména důležité kropení před a případně během hry, a to z bezpečnostního hlediska i kvůli pohodlí vás a ostatních hráčů. Suchá antuka více klouže a nepříjemně práší, proto je důležité vždy ještě před použitím rovnoměrně pokropit celý kurt, v případě potřeby pak kropit také v průběhu hry (zejména v letních měsících).
Děkujeme všem návštěvníkům, že nám pomáhají udržovat kvalitu kurtů a správně o ně pečují 🙂